GERİ DÖNÜŞTÜRÜCÜ

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN MADDİ KATKILARIYLA

             Geri dönüşümün en önemli amacı, atık çöp miktarını azaltmak, kaynakların tükenmesini önlemek ve kaynakların lüzumsuz kullanımının önüne geçmektir.

            Bunun için de bilinçlenme çok önemlidir.” Farkındalık ilk olarak çocuk yaşta sağlanır” bilinci ile çocuklarımıza didaktik oyun şeklinden çok farklı masal tadında ve sonunu merakla bekleyecekleri bir oyun yaptık.

           Oyunumuzun adı “ GERİ DÖNÜŞTÜRÜCÜ”. Geri dönüşümün hiç olmadığı bir dünyada 2311 yılında yeryüzünde tek kalan ağacı korumak için büyük bir mücadeleye giren “Yeşil” adındaki bir çocuğun başlatacağı macera 1813 yılında devam edecektir.

           Bu tarihte ilk geri dönüşüm makinesini yapmış olan profesör, yaptığı makinenin çalıştığını kimseye gösterememiştir. Yapılmış olan makinenin kendi işlerini engelleyeceğini sanan Plastik Patron makinenin çalışmasını engeller. Bu engelleri fark edecek olan Yeşil karakterimiz o dönemde yaşayan kasaba insanlarına, doğanın korunmasının önemini ve geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu anlatacaktır.

          Efsanevi karakterimiz Mazu sayesinde geçmişe dönen ve geri dönüşümün var olmasına katkıda bulunan Yeşil kendi bulunduğu yıla yani 2311 ‘e döndüğünde geri dönüşüm tesislerinin var olduğunu ve dünya için sıfır atığın önemini anlamış olur. Geri dönüşüm kutuları ile tanışarak, seyirciyi dahil ettiği interaktif bölümde çocukların farkındalığını artıracaktır.

Oyunun dans koreograflarını Yeditepe Üniversitesi  Öğretim görevlisi Gizem BİLGEN yapmıştır.

Oyunumuzun  Pedegog raporu Terapi Enstitüsü tarafından onaylıdır.

Önerilen makaleler